Szkodniki na balkonie – gąsienice

Gąsienica, larwa motyla.

Gąsienica, larwa motyla.

Na moim balkonie pojawili się wrogowie! Małe zielone stworzenia o kosmicznym spojrzeniu, z potwornym aparatem gębowym i z gigantycznym apetytem! To gąsienice, larwy motyli, liszki, słowem – robale.

Szkody są duże, a to dlatego, że przeciwnik został namierzony zbyt późno, po prawie trzech tygodniach urlopu. Opiekun balkonu, mój mąż, wywiązywał się z obowiązku, owszem, wlewał wodę do doniczek, ale już dziury w listkach i czarne kropki nie wzbudziły Jego podejrzeń.

Szkody wyrządzone przez gąsienice

Szkody wyrządzone przez gąsienice

Poniższe zdjęcie jest mało wyraźne, ale uszkodzonych liści było mnóstwo. Z jednej pelargonii zostały tylko łodygi.

Zjedzone liście pelargonii

Zjedzone liście pelargonii

Nie było innego wyjścia, jak wypowiedzieć wojnę. Razem z dziećmi wyszukiwaliśmy zielonych sprężynek, co nie należało do łatwych zadań. Kolor gąsienic świetnie zlewał się z liśćmi. Pomagaliśmy sobie potrząsając kwiatami, robale spadały wówczas na ziemię i zwijały się w kółeczko. Znaleźliśmy aż 14 sztuk, niestety to nie koniec, walka trwa dalej. Codziennie wyszukuję czarnych kropek na liściach – to odchody gąsienicy, i oczywiście sprawdzam liście. Na razie wygrywają…  larwy jedne!

Czarne kropki - odchody gąsienic

Czarne kropki – odchody gąsienic

Gąsienica na liściu pelargonii

Gąsienica na liściu pelargonii

Skąd biorą się larwy motyli? Otóż, piękne i kolorowe motyle skuszone kwiatami, przylatują sobie na taki balkon i z rozkazu natury składają jajeczka, z których to wyrastają obrzydliwe larwy z potwornym apetytem.

Z moich wieloletnich obserwacji wynika, że ryzyko złożenia jajeczek przez motyla wzrasta wtedy, gdy trafią na dalie. Zawsze, gdy sadziłam na balkonie te piękne kwiaty, pojawiały się gąsienice. W tym roku, pamiętając o latach poprzednich, z obawami obserwowałam wzrost roślin, i słusznie jak widać. Chyba pożegnamy się na zawsze i zostaniemy przy pelargoniach.

A oto moje dwie dalie: różowa – Franz Kafka i biała – Snowflake. Mają drobne kwiaty o pięknych płatkach i duże, mocne liście, które same w sobie są wspaniałą dekoracją. Zresztą, balkon ubrany jedynie w zieleń też może być piękny.

Dalia Franz Kafka

Dalia Franz Kafka

Dalia Snowflake

Dalia Snowflake

Dalie na balkonie

Dalie na balkonie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę rozwiąż proste równanie:) *