Jak uprać pościel z pierza i zaoszczędzić na pralni

Czy pościel z pierza można prać tylko w specjalistycznych pralniach? Tak mówią metki producenckie, w praktyce – mam na myśli własną praktykę – pościel z piór można uprać w pralce.

Jak uprać pościel z piór

Jak uprać pościel z piór

Mam ogromną kołdrę puchową, 240 x 280 cm, amerykański king size, do tego 4 poduszki z pierza. Uwielbiam je za rozmiary i lekkość. Po dość długim czasie używania, pościel stała się brudna i nie pachniała świeżo. Zamierzałam oddać ją do pralni, ale koszt uprania wszystkiego przekroczyłby 200 zł. To zdecydowanie za dużo! Postanowiłam zaryzykować, a efekty tegoż ryzyka opisałam poniżej jako sprawdzoną poradę.

Zatem, jak samodzielnie uprać pościel?

Oto 3 kroki:

KROK 1

Upewnij się, że dzień, na który zaplanowałaś pranie pościeli będzie słoneczny, upalny i najlepiej wietrzny. Dobrze by było, aby kolejne dwa dni również miały być piękne. Uważam, że lipiec jest jedynym odpowiednim miesiącem, ze względu na mocno nagrzane powietrze i długie dni. Byłoby idealnie, gdybyś te dni w całości spędziła w domu, ponieważ potrzebne będzie zaangażowanie w suszenie.

KROK 2

Jeżeli pościel jest mocno zabrudzona, namocz ją w ciepłej wodzie z proszkiem na kilka godzin, jeśli nie, po prostu włóż ją do pralki, wlej płyn do prania lub gdy nie pierzesz w płynie, rozpuść w ciepłej wodzie proszek i wlej od razu do bębna. Ustaw program na delikatne pranie w temperaturze na przykład 60 stopni (jedną poduszkę prałam w 80 stopniach, efekt taki sam), z dodatkowym płukaniem.

Program "DELIKATNE PRANI" z dodatkowym płukaniem

Program „DELIKATNE PRANI” z dodatkowym płukaniem

Na czas prania włącz minimalne obroty przy wirowaniu, ponieważ powłoki mają to do siebie, że nabierają powietrza i stają się czymś w rodzaju balonów (na poniższym zdjęciu wyraźnie widać balon).

Piorąca się poduszka wypełniona powietrzem

Piorąca się poduszka wypełniona powietrzem

Kiedy pranie zakończy się, otwórz pralkę i postaraj się wycisnąć powietrze z wnętrza pościeli naciskając mocno dłońmi. To może trochę potrwać, ale jest konieczne do prawidłowego wirowania. Następnie włącz program wirujący na maksymalne obroty.

Program "WIROWANIE" maksymalne obroty 1400

Program „WIROWANIE” maksymalne obroty 1400

Kiedy wyjmiesz pościel niech cię nie przerazi jej widok, wygląda żałośnie. Spokojnie, to chwilowe.

KROK 3

Postaraj się w miarę równo ułożyć pościel na suszarce, koniecznie na dworze w dobrze nasłonecznionym i przewiewnym miejscu. Na początku, pióra lub puch będą zbite w kupki, ale w miarę suszenia zaczną się rozklejać. I teraz najważniejsze – TAK CZĘSTO JAK TO MOŻLIWE ROZTRZEPUJ POŚCIEL, przesypuj pióra z jednego końca powłoki w drugi i z powrotem, przekładaj z jednej strony na drugą, rób tak, powiedzmy, co godzinę (to całkiem fajne, naprawdę). Jeśli pranie zrobisz rano, do wieczora będzie suche i napowietrzone, a poduszki będą wyglądały jak nowe. Po co w takim razie jeszcze dwa dodatkowe dni? Otóż, po to, aby mieć pewność, że ani odrobina wilgoci nie została wśród pierza, to bardzo ważne.

WAŻNE RADY

  • pierz zawsze tylko jedną, góra dwie niewielkie poduszki razem, nie przeciąży to pralki
  • grube lub bardzo duże kołdry pierz ręcznie, w wannie, dla pralki może okazać się to zbyt ciężkie
  • zerkaj na pralkę w trakcie prania, sprawdzając czy sobie radzi; gdyby było inaczej, po prostu ją wyłącz
  • odradzam suszenie pościeli w suszarkach i dosuszanie na kaloryferach; w praniu puchu i pierza przede wszystkim chodzi o dobre napowietrzenie, a to można uzyskać jedynie na świeżym powietrzu

Na koniec efekt z bliska. Poduszki po upraniu są świeże i dobrze napowietrzone, wyglądają jak napompowane.

Poduszki z pierza przed praniem

Poduszki z pierza przed praniem

Poduszki z pierza po upraniu

Poduszki z pierza po upraniu

Góra wypranego pierza.

Pościel z puchu i pierza

Pościel z puchu i pierza

Kołdra i poduszka zapakowane do praktycznego pojemnika pod łóżko, czekają na chłodne dni.

Przechowywanie pościeli

Przechowywanie pościeli

2 myśli nt. „Jak uprać pościel z pierza i zaoszczędzić na pralni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę rozwiąż proste równanie:) *