Po co robić jadłospis? Aby ułatwić sobie życie. Mając tygodniowy plan posiłków zwalniamy swoje głowy od codziennych, natrętnych myśli: – co dziś ugotować? Przyznajcie, na pewno nie raz zastanawiałyście się nad tym. I mnie nie ominęło główkowanie, aż do czasu, gdy uświadomiłam sobie, że przecież mogę wytężyć mózg przez godzinę tygodniowo i mieć święty spokój. A przy natłoku obowiązków, czyszczenie myśli z tych zbędnych, ma ogromne znaczenie.
Zatem, jak zrobić dobry jadłospis?
Krok 1
Przygotuj czyste kartki w ilościach odpowiadającym potrzebom rodziny, na przykład jeśli jesteś niepracującą mamą i organizujesz posiłki na cały dzień, przygotuj kartki na wszystkie rodzaje posiłków. Jeśli pracujesz zawodowo, a rodzina je poza domem, przygotuj kartki na te posiłki, które musisz zrobić, na przykład śniadanie, drugie śniadanie do szkoły lub pracy.
Krok 2
Uwzględniając rodzaj posiłku wypisz na przygotowanych kartkach wszystkie potrawy, które zwykle przyrządzasz.
Krok 3
Znając stan zapasów domowych zacznij planowanie; z zapisanych wcześniej kartek przenoś potrawy do jadłospisu – osobnej kartki podzielonej na dni tygodnia.
Krok 4
Kosmetyka – mając z grubsza przygotowany plan posiłków dobrze jest pomyśleć, co można w nim ulepszyć, aby na przykład zwiększyć wartość odżywczą dań. Chodzi o to, żeby ziemniaki nie były codziennym dodatkiem, zastąp je kaszą lub ryżem. Będąc przy kaszy mamy dość duży wybór: jaglana, jęczmienna, pęczak, gryczana palona i niepalowa, manna. Fajną i lubianą przez dzieci alternatywą dla ziemniaków są placki ziemniaczane, smaczne i szybkie do zrobienia przy założeniu, że masz robot kuchenny (ucierania na tarce nie polecam, za długo i boli).
Mając tak przygotowany jadłospis można zabrać się za kolejny krok – listę zakupów.
Dobre rady
- Kiedy już plan zostanie wdrożony trzeba się starać, aby co jakiś czas zaskoczyć rodzinę nową potrawą, taką, jakiej nigdy wcześniej nie było na stole.
- Dobrze jest gotowy jadłospis, a przynajmniej obiady wywiesić w miejscu widocznym dla domowników, będą sprawdzać każdego dnia z rosnącym zainteresowaniem.
- Warto czasami pozwolić dzieciom zaplanować przynajmniej jeden posiłek w tygodniu, nawet jeśli będzie on obrzydliwie niezdrowy.
- Dla zabieganych – gotuj na kilka dni i zamrażaj albo wekuj w słoikach.
To tyle 🙂